FacebookTwitterПідписатися на RSS

Абетка харчування


Раціональне дитяче харчування – здорове майбутнє !

Раціональне харчування(ratio — розумний) — достатнє в кількісному й повноцінне в якісному відношенні харчування; фізіологічно повноцінне харчування здорових людей із врахуванням їх віку, статі, характеру праці та інших факторів.

Раціональне харчування сприяє збереженню здоров'я, опірності шкідливим факторам навколишнього середовища, високій фізичній й розумовій працездатності, а також активному довголіттю. Вимоги до раціонального харчування складаються із вимог до:

  • харчового раціону;
  • режиму харчування;
  • умов прийому їжі.
Вимоги до харчового раціону:
  • енергетична цінність раціону повинна покривати енергозатрати організму;
  • належний хімічний склад — оптимальна кількість збалансованих між собою поживних речовин;
  • добра засвоюваність їжі, яка залежить від її складу i способу приготування;
  • високі органолептичні властивості їжі (зовнішній вигляд, консистенція, смак, запах, колір, температура);
  • різноманітність їжі за рахунок широкого асортименту продуктів i різних прийомів їх кулінарної обробки;
  • здатність їжі (склад, об'єм, кулінарна обробка) створювати відчуття насичення;
  • санітарно-епідемічна безпечність.

Основа раціонального харчування — збалансованість, тобто оптимальне співвідношення компонентів їжі. За такого харчування до організму надходять різноманітні поживні речовини в кількостях, необхідних для нормальної життєдіяльності людини.

Режим харчування включає час i кількість прийомів їжі, інтервали між ними, розподіл харчового раціону за енергоємністю, хімічним складом i масою по прийомах їжі.

Умови прийому їжi: відповідна обстановка, сервіровка столу, відсутність відволікаючих від їжi факторів.

Правильне харчування — перший ключ до здоров'я i доброго самопочуття, без яких важко досягнути максимальної працездатності. Древньогрецькому філософу Сократу належить вислів: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити».

/Files/images/piramida_pitania.jpg

Сумні рядки статистики свідчать: до кінця навчання в школі більшість дітей мають 2—3 хронічні хвороби, які зумовлені неправильним харчуванням. І це не випадково. Адже суворого контролю за дотриманням режиму (як це було, наприклад, у дитсадку) вже немає. Тепер діти можуть відчути смак «свободи» і досхочу поїсти чи попити чого-завгодно (чіпсів, сухариків, газованих напоїв тощо), що дуже шкідливо. Та й батьки іноді не знають, чим нагодувати молодшого чи старшого школяра вранці, аби він краще засвоював уроки, які страви запропонувати на обід чи увечері, які вітаміни потрібні організму дитини для нормального розвитку і звідки їх отримати. Щоб діти гарно навчалися і були міцними та здоровими, батьки мають знати важливі правила кулінарії для школярів.

ОРГАНІЗМ ІНТЕНСИВНО РОЗВИВАЄТЬСЯ

Одна з головних умов нормального розвитку школяра — раціональне розумне харчування (його порушення може призвести до серйозних розладів функцій органів травлення, серцево-судинної системи, вищої нервової діяльності). Це важливо пам’ятати тому, що саме від 6—7 до 17—18 років (період остаточного становлення дорослої людини) в дитячому організмі відбуваються надзвичайно важливі внутрішні зміни (формується нервова, ендокринна, лімфатична, дихальна, імунна та інші системи). Дівчатка та хлопчики в цей час дуже швидко ростуть.

Ріст — безпосереднє відображення розвитку. Тому майте на увазі, що на ріст впливають: заняття спортом (стимулюють ріст стрибки та спортивні ігри зі стрибками, такі як волейбол, баскетбол, бейсбол, теніс); тривалість сну (найінтенсивніше дитина росте під час вранішнього сну; якщо вона хронічно недосипляє чи вимушена рано вставати, це може призупинити ріст), психологічний клімат у сім’ї, в школі (конфлікти між батьками, однолітками, невдачі в навчанні негативно позначаються і на рості, і на загальному розвитку; вчені довели, що щира любов тата та мами, дідуся й бабусі до свого школяра найліпше допомагають його гармонійному розвиткові) і, звичайно, харчування (дитина має отримувати достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, вітамінів).

ГАРЯЧІ СТРАВИ ЗРАНКУ І ЛЕГКА ЇЖА — УВЕЧЕРІ

Життя дитини помітно змінюється вже тоді, коли вона йде до першого класу (новий режим дня, нове фізичне та розумове навантаження). Якщо ви з перших днів навчання правильно організуєте харчування малюка, ви допоможете йому легше адаптуватися до шкільного процесу і закладете основи здоров’я на подальші роки. Як цього досягти? Завжди прагніть виробити в школяра звичку їсти в один і той самий час (тоді органи травлення зарані готуватимуться до прийому їжі й організм повніше буде її засвоювати). На сніданок обов’язково дайте гарячу страву — з м’якого сиру (сирники, ліниві вареники), яйця (омлет, яєшня, відварене яйце), м’ясну (відварене або тушковане м’ясо, парові котлети), з крупів (вівсянку, гречану, рисову каші). Як пиття добрі молоко, чай з трав (ромашки, м’яти). Хороше доповнення — свіжі овочі або фрукти (морква, буряки, яблука). Таке меню посилить роботу мозку, серця і буде джерелом енергії.

Важливо, щоб дитина після другого уроку в школі отримувала ще один сніданок (звичайно, це молоко чи сік, булочка, печиво тощо), тоді вона менше втомлюватиметься і краще сприйматиме шкільну науку. Із собою дайте школяреві яблуко (містить вітаміни), печиво (вуглеводи), пиріжок з овочевою начинкою, бутерброд з твердим сиром (джерело кальцію), відвареним м’ясом чи рибою (білок, що міститься в них, потрібен для росту).

На обід дайте побільше овочів (сирих або у вигляді салатів), щоб запрацював кишечник і «звільнився» від зайвого (адже дитина через намагання всюди встигнути могла «пропустити» в школі момент, коли їй хотілося в туалет). Також запропонуйте гарячу першу страву (не надто об’ємну, щоб були сили впоратися з другою), на друге — м’ясну або рибну страву з гарніром (картопля, макаронні вироби). На солодке — фруктовий сік чи свіжі фрукти, компоти з сухофруктів. Дитячий організм має відновитися після уроків і зарядитися енергією до вечора (адже потрібно накопичити сили, аби виконувати домашні завдання, йти на додаткові курси тощо).

Вечеря має бути легкою (молочно-круп’яні, овочеві, яєчні страви, з м’якого сиру), щоб органи травлення могли відпочити, коли шлунок не перевантажений їжею, що довго засвоюється (наприклад, білковою, до речі, страви з м’яса або риби збуджують нервову систему), тоді й сон буде міцнішим і здоровішим. Фрукти й овочі на вечерю поповнять організм вітамінами.

Якомога рідше купуйте дітям газовані напої (вони подразнюють слизову оболонку шлунка й кишечнику). Семи-дев’ятирічні школярі мають щодня вживати м’який або твердий сир, кисломолочні продукти, бо це — джерело кальцію (адже саме в цей час з’являються постійні зуби, яким кальцій надзвичайно потрібен).

ПІДЖИВЛЯТЬ МОЗОК БОБОВІ, МОЛОКО ТА ЦИБУЛЯ

Старшим школярам доводиться навчатися більше, ніж молодшим (6—8 уроків у школі, 3—4 години забирають домашні завдання, ще й різноманітні курси потребують додаткової розумової напруги). Щоб упоратися із таким навантаженням, слід добре підживлювати мозок. Дитина повинна отримувати достатньо поживних речовин, але не перевантажувати себе зайвими калоріями, тому що переїдання сприяє припливу крові до травного тракту і відтоку її від мозку (тоді розумова діяльність послаблюється, з’являється сонливість і вже хочеться не вчитися, а спати).

Щоб добре мислити і засвоювати потрібну інформацію, організму потрібні білок, крохмаль, вітаміни групи В та вітамін РР (нікотинова кислота), калій та кальцій. Білок виробляє хімічні речовини, які прискорюють реакцію і процеси мислення. Його достатньо в м’ясі, молочних продуктах, горосі, квасолі. Крохмаль містить глюкозу, яка допоможе підвищити розумову працездатність на кілька годин. Багато крохмалю в чорному хлібі, картоплі, горіхах, рисі, горосі, квасолі. Нервові клітини мозку не можуть добре функціонувати без вітамінів групи В та вітаміну РР. Отримати їх школяр може з риби, бобових, крупів (особливо гречаних, вівсяних), яєць, молочних продуктів, картоплі. Калій та кальцій позитивно впливають на імунну, нервову системи і поліпшують розумову діяльність. Вони в достатній кількості містяться в куразі, родзинках, йогуртах, м’якому та твердому сирі, молоці, кефірі, сметані, вершковому маслі.

Щоб посилити здатність до концентрації уваги, додайте до меню дитини страви зі свіжої цибулі, вона допоможе кровопостачанню мозку. Активізують обмін речовин у мозку, поліпшать запам’ятовування морква, імбир та кмин. Якщо потрібно багато вчити напам’ять, запропонуйте школяреві з’їсти тарілку тертої моркви з кмином, імбирем та сметаною (сметана потрібна, аби повніше засвоївся каротин моркви).

Іноді зосередитися заважає надмірна нервозність. Тож заспокоїтися допоможе шматочок шоколаду (але невеличкий), банани (вони містять речовини, які знімають стрес і сприяють концентрації уваги). Горіхи та зернята усунуть втому в разі тяжкої та тривалої розумової роботи.

ДЕЩО ПРО ВІТАМІНИ

Організм школяра буде добре рости і розвиватися, якщо отримуватиме належний комплекс вітамінів. Скажу про ті, які особливо потрібні школяреві. Вітамін А посилює опірність організму до інфекцій (коли дитина менше хворіє, вона активна й життєрадісна, що позначається й на навчанні). Нестача вітаміну А призводить до погіршення зору (це дуже небезпечно, адже учням щодня доводиться багато читати та писати, отже напружувати зір). Головним його джерелом є молоко та молочні продукти, особливо жирні — вершкове масло, сметана. Також він міститься в м’ясі, печінці, червоних, жовтих та оранжевих овочах і фруктах (буряки, червоний перець, яблука, гарбузи, морква). Моркву найдоцільніше їсти тушкованою чи вареною з будь-яким жиром (вершковим маслом, сметаною тощо), тоді повніше засвоюється попередник вітаміну А —каротин, і легко переходить в активний вітамін А. Нестача вітаміну D може призвести до рахіту (коли кістки стають ламкими і деформуються). Цей вітамін утворюється в шкірі під дією сонячного проміння (отже, дайте можливість дітям проводити час на сонечку). В основному він міститься в тваринних продуктах: жирних сортах риби (сардина, скумбрія, лосось), яйцях, молочних жирах, також у капусті.

Важливе значення в нормальному розвитку організму школяра відіграє вітамін С. Він є потужним антиоксидантом (відновлює клітини), сприяє профілактиці анемії, стає на перешкоді інфекційним захворюванням. Через його нестачу кровоточать ясна, утворюються крововиливи на шкірі, шкіра стає сухою та блідою, з’являється загальна слабість, швидка психічна втома. Багато вітаміну С у шипшині (готуйте з плодів настій), лимонах, мандаринах, капусті, зеленому перці, чорній смородині (давайте у вигляді варення або чаю: запарюйте сухі ягоди склянкою окропу).

Для нервової системи вкрай потрібні вітаміни групи В. Вони також стимулюють ріст, поліпшують діяльність печінки, впливають на стан шкіри, слизових оболонок. Потреба в них збільшується за психічної напруги (школяр може хвилюватися на уроках, олімпіадах, спілкуючись з однолітками, батьками, вчителями). Містяться ці речовини в горіхах, квасолі, картоплі, молоці та молочних продуктах, м’ясі, рибі, яйцях, гречаних крупах. Вітаміни групи В частково можуть синтезуватися нормальною мікрофлорою кишечнику, тому так важливо її підтримувати в належному стані. Для цього слід регулярно вживати кисломолочні продукти, також фрукти та овочі, багаті на клітковину, вони стимулюють перистальтику (ритмічні скорочення) кишечнику і оздоровлюють його.

Приділіть належну увагу харчуванню свого школяра, поповніть його раціон потрібними для розвитку вітамінами, білками, вуглеводами та іншими поживними речовинами, і тоді він отримуватиме задоволення від навчання, а ви радітимете, що ваша дитина росте розумною та здоровою.

Про користь каші

Основні достоїнства каш у тім, що після теплової обробки білок, що втримується в крупах, добре засвоюється організмом. Крім того, у крупах утримується багато вуглеводів. Все це робить їхнім гарним джерелом енергії для організму.

Практично всі каші промислового виробництва додатково збагачують комплексом вітамінів і мінералів. Їхній набір дуже широкий і містить у собі вітаміни А, Д, Є, С, К, групи В, РР, фолієву та пантотенову кислоти, біотин, кальцій, фосфор, калій, залізо, цинк, йод.

Самі корисні каші - гречана каша, вівсяна каша, рис довгозерновий.

/Files/images/kasha.jpg 1) Гречана

Гречана каша має чудовий смак і високу живильну цінність. У середньому гречана крупа містить 14% білків, 67% крохмалю, більше 3% жирів, багата вітамінами В1, В2, В6, РР, мінеральними речовинами - фосфором, калієм, марганцем, кальцієм, залізом, магнієм. До того ж гречана каша має антитоксичні властивості, сприяє виведенню з організму надлишкового холестерину й іонів важких металів, знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, зокрема ішемічної хвороби серця. Словом, не каша, а дійсна міні-аптека, приготовлена для нас природою.

/Files/images/47416909_1250082123_ovsyanka_1.jpg 2) Овес

З вівсяної крупи готовлять не тільки каші, але й киселі. У вівсяній крупі втримується майже 12% білка, 65% вуглеводів, майже у два рази більше коштовних рослинних жирів, ніж у гречці, - 5,8%, не говорячи вже про вітаміни й різні мінеральні речовини.

/Files/images/86_grech_1.jpg 3) Ячмінь

Семена ячменя також дуже живильні, містять білки, жири, вуглеводи, ферменти, вітаміни А, В, D, Е, мінеральні речовини. З ячменя виробляють два види круп: перлову і ячну. У першому випадку зерна обдирають, а потім шліфують і дроблять. Перловка містить 9,3% білка, 73,7% вуглеводів, 1,1% жиру. Ячну крупу готовлять із дробленого, але не шліфованого ячменя, тому клітковини в ній більше, ніж у перловій. Перлову крупу використовують для готування супів, а також розсипчастих і грузлих каш, а ячну - для гарнірів, запіканок, грузлих і рідких каш.

/Files/images/ff8d58e3201a6ee0a562115c5b0afbab_1.jpg

4) Пшоно
Одержуване із проса пшоно містить близько 12% білка, 69,3% вуглеводів, 3,3% жирів, біологічно активні амінокислоти й деякі вітаміни.

/Files/images/manka.jpg 5)Манна крупа
У манці багато крохмалю - 73% і білка - 11,3%, але майже немає клітковини - 0,2% і жиру - 0,7%. Тому вона легко засвоюється.

З манної крупи готовлять багато блюд. Крім того, її використають як добавку для зв'язування овочевої й сирної маси при готуванні котлет і запіканок.

/Files/images/sushi_ris_1.jpg 6) Рис

Серед круп рис посідає перше місце по вмісту високоякісного крохмалю - 77,3% і біологічної цінності білка. До того ж у ньому є багатий набір вітамінів - B1, В2 ,В6, РР, Є і фолиєва кислота, яка приймає участь в кровотворенні, що є важливим засобом профілактики недокрів'я.

Продукти, необхідні для нормального ростуі розвитку організму школяра

/Files/images/ovoschi.jpg /Files/images/frukty.jpg /Files/images/syr.jpg

/Files/images/maslo.jpg /Files/images/hleb.jpeg /Files/images/moloko.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 1160